Przepis na najlepszy bigos staropolski. Przygotowuje się go z kiszonej i białej kapusty. Zawiera mięso, kiełbasę, boczek, grzyby, śliwki i czerwone wino. Powinien być długo gotowany, a następnie odgrzewany. Wtedy jest najsmaczniejszy i aromatyczny. Palce lizać.
Składniki na ok. 3 porcje:
½ kg świeżej, białej kapusty
½ kg kiszonej kapusty
300 g mięsa wieprzowego
40 g suszonych grzybów
200 g kiełbasy
150 g boczku
1 cebula
100 g suszonych, wędzonych śliwek
1 szklanka wytrawnego, czerwonego wina
2 ziarna ziela angielskiego
5 ziaren pieprzu czarnego
2 liście laurowe
2 nasiona jałowca
2 goździki
sól
olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Grzyby wsypać do niedużego garnka i zalać 500 ml zimnej wody. Pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Namoczone grzyby ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły, aż będą miękkie. (Czas gotowania wynosi ok. 30 minut). Grzyby osączyć i pokroić w paski. Wywar z grzybów należy zachować!
Kapustę kiszoną wypłukać (ale tylko, jeśli jest bardzo kwaśna), osączyć, pokroić drobno i przełożyć do garnka. Zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę) i gotować do miękkości pod przykryciem (ok. 1 godziny).
Kapustę białą oczyścić z zewnętrznych liści, poszatkować, zalać małą ilością wrzącej wody (tyle, aby woda pokryła kapustę). Posolić 1 łyżeczką soli i gotować do miękkości (ok. 30 minut).
Ugotowane kapusty odcedzić i połączyć w jednym garnku. Dodać pokrojone grzyby i wywar grzybny oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, nasiona jałowca i goździki.
Mięso pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju na złoty kolor. Posolić.
Osobno usmażyć pokrojoną w kostkę cebulę z pokrojonym w kostkę boczkiem i kiełbasą. (Kiełbasę obrać ze skóry). Dodać do kapusty razem z mięsem. Dodać pokrojone w paski śliwki. Podlać winem. Garnek przykryć, pozostawiając małą szczelinę i gotować co najmniej 1 godzinę. Bigos po ugotowaniu przyprawić ewentualnie do smaku solą i pieprzem, pozostawić do ostygnięcia, a następnie odstawić w chłodne miejsce.
Przez kolejne 2- 3 dni bigos należy zagotować, pogotować przez kilka minut, jeśli byłoby za dużo płynu to go odparować i ponownie schłodzić. Bigos z czasem przechodzi smakiem i nabiera aromatu. Na trzeci dzień bigos jest gotowy do spożycia. Można go również zamrozić lub gorący przełożyć do słoików, zakręcić, pozostawić do ostygnięcia, wstawić do lodówki i spożyć do 2 tygodni.
Robię ten przepis od dawna ale zmodyfikowałem wykonanie, nie gotuje kapust wogole, tylko wkładam obydwie do garnka z rozpuszczonym smalcem, od razu dodaje grzyby wraz z wodą w której się moczyły, podsmażone wędliny mięso i cebulę, zalewam winem, dodaje zioła i przyprawy i całość duszę na bardzo wolnym ogniu 2 godziny. Polecam bo słodka kapusta się wtedy nie rozpada.
Ten bigos jest tak dobry, ze od kilku lat robie go tradycyjnie na swieta (i nie tylko). Rodzina domaga sie tego konkretnego bigosu i zaden inny juz absolutnie nie wchodzi w gre. Dziekuje za ten przepis!
Chyba przesadzilas z tym winem.bigos staropolski to przynajmniej 2 gatunki miesa kiszona kapusta suszone grzyby przyprawy.i sliwka jak jest wedzona.od kiedy pamietam bigos staropolski
A jeszcze chcialam nadmienic ze kapusty sie nie plucze inaczej nie ma sensy odciska sie ja a jak dalej za kwasna po ugotowaniu dodaje sie slodkiej ugotowanej kapusty.
Przepis rewelacja. Zawsze wychodzi. Dosłownie d*pę urywa wszystkim, najprostszy a zarazem najlepszy. Za 2-3 razem modyfikacje: Smażenie surowych mięs na smalcu obsypanych przyprawami, mały koncentrat pomidorowy na 2 dzień, kiełbaska jałowcowa + biała kiełbasa, kapusta kiszona z marchewką i kminkiem jak nie smażę cebulkę z marchewką/4 szt wszystkiego/+ kminek. Cebuli nie żałować. Dobre wino lepiej wypić. Zawekowane w wyparzonych słojach i rok wytrzyma w lodówce-sprawdzone. Można z samej kiszonej.Polecam.
Przepis ok, tylko bez goździków :-)Ja daję więcej liści, ziela i jałowca. Kapusty gotuję oddzielnie , potem łączę. Wodą z gotowania podlewam bigos, jeśli jest taka potrzeba :-) Nie smażę na oleju ,wolę na smalcu własnoręcznie stopionym :-) i obowiązkowo dodaję przecier pomidorowy , na 1kg kapust wystarczy 1 łyżka lub mała puszka oraz powidła śliwkowe , także własnoręcznie usmażone :-). Wystarczy 1 łyżka . Przecier i powidła dodaje na drugi dzień gotowania / smażenia . U mnie bigos powoli gotuje się 3 dni. Pozdrawiam MI6
W czasach, gdy zimy były takie jak trzeba, z matką pod koniec października zaczynało się gotować bigos na zimę. Jedna porcja była gotowana 4 - 5 dni, po czym trafiała do kamionkowej beczułki o poj. 60 litrów. Stała na balkonie przykryta tylko tyle, żeby śniegu nie napadało. Bigos trzeba było wyrąbywać, był zmarznięty na kość. Przepis mamy różni się czasem gotowania i tym, że bigos powinien przemarznąć. Próbowałem w zamrażarce ok.-20st.C, ale to nie to samo. Pozdrawiam.
Bigos przepyszny, znajomi zajadali teraz wszędzie chwalą ze takiego dobrego nigdy nie jedli wczesniej. Zmieniłam a raczej ułatwiłam sobie gotowanie kapust bo robię to w jednym garnku. Najpierw 30min kiszoną po około 30min dorzucam białą na 30min wiec kiszona się gotuje godzine jak w przepisie a biała surowa około 30min juz z kiszoną. Gotuję az nie zmiękną i reszta jak w przepisie. Palce lizać!
Witam.Gdzie woda z gotowania kapusty? Tego sie nie wylewa.Nigdy nie dodaje sie do bigosu podsmazonego miesa razem z kielbasa. Mieso jeszcze jest surowe ,a kielbasa sie rozpadnie i bedzie wior. Procz tego , bigos jest ciezko strawny ,wiec powinno sie dodac majeranek lub kminek..Staram sie nie dodawac oleju , tylko tluszcz z wytopionego boczku lub jakis smalec. Do smaku,kazdy doprawia sam. Nikomu nie wydziela sie ,ile ma wrzucic ziaren.Mozna duzo pisac.
Przepis jest najlepszy na świecie. Nigdy predzej nie gotowałem bigosu. Robiłem dwa razy. Wszystkim bardzo smakuje. Jedynie co zmieniłem to smażenie na smalcu. Palce lizać 😀