Kotlet w panierce bezglutenowej

Kotlet w panierce bezglutenowej

Kotlet schabowy lub z piersi z kurczaka można dla odmiany zamiast w klasycznej bułce tartej, panierować również w ulubionych ziarnach, orzechach, migdałach lub płatkach kukurydzianych. Tak przygotowany kotlet na pewno ubogaci Wasz obiad.

Osobiście najczęściej przygotowuję kotlety w 2- 3 różnych panierkach i układam je na półmisku na stole, aby każdy miał możliwość wyboru. Mój ulubiony faworyt to kotlet w wiórkach kokosowych, natomiast moje dzieci najbardziej lubią w płatkach kukurydzianych. Kotlety można podawać z ziemniakami lub puree ziemniaczanym i z ulubioną sałatką, czy surówką.

Składniki:

 • plastry schabu bez kości lub piersi z kurczaka
 • jajko (lub jajka w zależności od ilości mięsa)
 • dowolna mąka bezglutenowa np. ryżowa (osoby mogące jeść gluten, mogą użyć mąki pszennej)
 • przyprawy: sól, pieprz, ewentualnie papryka w proszku (słodka lub ostra)
 • panierka do wyboru: wiórki kokosowe, ziarna sezamu, słonecznika lub dyni, polenta, posiekane na małe kawałki migdały bez skórki, migdały w płatkach, płatki kukurydziane (corn flakes)
 • olej, smalec lub masło klarowane

Sposób przygotowania:

 1. Umyte plastry schabu lub piersi z kurczaka roztłuc tłuczkiem na dowolną grubość w zależności od upodobań. (Uważać, aby mięso się nie porwało i nie zrobiły się w nim dziury. Można mięso włożyć do woreczka foliowego, wówczas nie będzie pryskać).
 2. Mięso oprószyć solą, pieprzem i ewentualnie papryką.
 3. Przygotować 3 talerze. (Mogą być 3 głębokie lub 1 głęboki i dwa płaskie). W głębokim talerzu rozkłócić widelcem jajko. (Do jajka można dodać odrobinę mleka). Do drugiego talerza wsypać mąkę, a do trzeciego wybraną panierkę. (W przypadku płatków kukurydzianych i ziaren dyni, najlepiej je wcześniej potłuc na mniejsze kawałki. W tym celu należy włożyć je do woreczka do mrożenia i przy pomocy wałka pokruszyć).
 4. Mięso obtaczać kolejno w mące, jajku i w wybranej panierce.
 5. Na dużej patelni rozgrzać tłuszcz. Kotlety smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor (lub do przyrumienienia się panierki).
 6. Usmażone kotlety dobrze jest ułożyć na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym, aby ociekły z tłuszczu.

Czas:

Całkowity czas przygotowania:
Trudność Trudność: łatwe
Koszt Koszt: średni

Kotlet w panierce bezglutenowej Kotlet w panierce bezglutenowej