Rosół to tradycyjna, polska zupa, uwielbiana przez dzieci i dorosłych. Rosół najczęściej gości na niedzielnym stole. To aromatyczna, klarowna zupa podawana najczęściej z makaronem, pokrojoną, ugotowaną marchewką i kawałkami mięsa. Dodatkowo można posypać ją posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem. Rosół może być bazą do przygotowania wielu zup np. pomidorowej.
Składniki:
1 kurczak o wadze ok. 1,2- 1,5 kg (lub części z kurczaka z kośćmi np. udka, skrzydełka, korpus)
3 litry wody
2 marchewki
2 pietruszki
ok. ¼ korzenia selera
1 cebula
kawałek pora
kilka gałązek natki pietruszki
2 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
ok. 10 ziarenek pieprzu czarnego
1/2 łyżki soli
gałązka świeżego lubczyku (lub 1 łyżeczka suszonego)
Dodatkowo:
makaron (ok. 50 g na osobę)
posiekana natka pietruszki lub szczypiorek do posypania
Sposób przygotowania:
Kurczaka pokroić na części. Oczyścić, odciąć nadmiar tłuszczu i kuper. Opłukać, przełożyć do garnka i zalać 3 litrami zimnej wody. Doprowadzić do zagotowania.
W międzyczasie przygotować warzywa: Marchewki, pietruszki, seler, por, gałązki natki pietruszki i lubczyku umyć. Marchewki, pietruszki i seler obrać i pokroić na duże kawałki. Cebulę obrać. Łupiny z cebuli opłukać. (Dodadzą zupie koloru). Cebulę opalić (np. nabić na widelec i opalić nad palnikiem gazowym, albo używając palnika do Crème brûlée, albo wstawiając cebulę do piekarnika przy ustawionej funkcji grilla albo tak jak ja: przeciąć cebulę na pół i opiec na suchej patelni, układając ją przecięciem do dołu).
Po zagotowaniu powstanie szumowina (biało- szara piana), którą należy zebrać łyżką cedzakową, sitkiem lub zwykłą łyżką.
Do garnka włożyć marchewki, pietruszki, seler, por, opaloną cebulę z łupinami, liście laurowe, ziela angielskie, ziarenka pieprzu. Zmniejszyć temperaturę palnika na niską (tak, aby woda tylko lekko "mrugała") i gotować bez przykrycia 1 godzinę.
Po godzinie gotowania, dodać sól, natkę pietruszki i lubczyk. Gotować dalej 30 minut.
Sprawdzić smak rosołu. Według uznania doprawić solą i pieprzem do smaku.
Z rosołu wyciągnąć marchewkę. Pokroić na plasterki lub w kostkę.
Rosół podawać z ugotowanym makaronem, pokrojoną marchewką, kawałkami mięsa z kurczaka i świeżo posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem.
1. Przepis "spalony" już na wstępie - jaki nadmiar tłuszczu ... ?? Rosół ma być tłusty, kura czy kurczak czy kaczka to nie słonina, niczego nie odcinamy...
2.Szumowiny....To mit, niczego nie zbieramy, szumowiny same "znikną" zamieniając się w drobinki, podobne do niezbyt drobno zmielonego pieprzu prawie niewidoczne na dnie gara...
Istnieją miliony przepisów na rosół, jednak pewne zasady muszą być spełnione bez względu na fantazje kulinarne.
Jeśli ktoś chce spartaczyć rosół to proszę sie kierować wskazówkami pana piotrusia. A jeśli ktoś chce pyszny szlachetny rosól to warto odciąć nadmiary tłuszczu i wyrzucić obrzydliwe szumowiny. Bardzo dziwna fantazja kulinarna żeby narzucać ludziom swoje obleśne preferencje i nazywać je zasadami kuchni.
Dzięki za przepis Właśnie gotuje rosół wg niego
(mała pomyłka z mojej strony myślałem ,że w lodówce był zamrożony korpus z kurczaka , jednak to najprawdopodobniej jest królik bo ma mięsisty ogon) Rosół i tak będzie pyszny :)
Rosół tradycyjny nie robi się z kurczaka, bo kurczak jest bez smaku, zwłaszcza ten z obozu koncentracyjnego, czyli fermy. Prawdziwy rosół powinien być z mięs mieszanych, zalanych niewielką ilością wody, pyrkający przez wiele godzin, nigdy nie może się zagotować. Najbardziej popularny robi się z kury i szpondru. Ja robię też na kaczce z dodatkiem szpondru. Nawet na korpusie z kaczki będzie smaczniejszy od kurczaka.
Następnym razem daj mniej wody, 2l na 1.5 kg części z kurczaka już oczyszczonych :) do tego najlepiej świeża pietruszka i dużo świeżego lubczyku i opalona cebula, musi wyjść jak zwiększysz proporcje mięsa i warzyw :D