Bezglutenowe pierogi z kapustą i grzybami


Pierogi z farszem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów w wersji bezglutenowej. Ciasto na pierogi zrobione jest z ciasta zaparzanego, kukurydzianego. Ma ładny, żółty kolor i jak na ciasto bezglutenowe dość łatwo się z nim pracuje. Jest miękkie i plastyczne. Do przygotowania pierogów można użyć również innego ciasta bezglutenowego np. zaparzanego ciasta gryczano- kukurydzianego.
Składniki na ok. 30 pierogów:
Farsz:
- 250g kiszonej kapusty
- 25g suszonych grzybów
- 1 mała cebula
- sól, pieprz
- 1 łyżka oleju
Ciasto:
- 300g mąki kukurydzianej (plus troszkę do podsypywania)
- 40g mąki lub skrobi ziemniaczanej
- 2 jajka
- 2 łyżki oliwy lub oleju
Sposób przygotowania:
- Grzyby opłukać. Przełożyć do niedużego garnka i zalać zimną wodą. Pozostawić na co najmniej parę godzin, a najlepiej na noc.
- Na drugi dzień, grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły pod przykryciem do miękkości. Odcedzić przez sitko. (Wywar wykorzystać do żurku, barszczu lub zupy grzybowej. Można go również zamrozić). Grzyby drobno posiekać lub zmiksować w malakserze, ale uważać, żeby były widoczne kawałki.
- Kapustę kiszoną odcisnąć z soku (jeśli lubicie kwaśną, to nie trzeba odciskać soku), zalać wodą do przykrycia i gotować do miękkości (ok. 1 godziny). Po ugotowaniu dobrze odsączyć, wycisnąć z płynu i posiekać drobno.
- Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać grzyby i lekko podsmażyć. Po chwili dodać kapustę. Doprawić solą i pieprzem do smaku i podsmażyć ok. 2 minut. Pozostawić do ostygnięcia. (Farsz powinien być wyrazisty w smaku).
- Przygotować ciasto. W niedużym garnku zagotować 300ml wody z oliwą (lub olejem) i szczyptą soli. Gdy woda się zagotuje, wsypywać partiami 140g mąki kukurydzianej, mieszając cały czas energicznie trzepaczką. Masa bardzo szybko zgęstnieje. Masę odstawić na 10 minut do przestygnięcia.
- Do nieco przestudzonej mąki kukurydzianej w garnku dodać jajka i rozgnieść całość tłuczkiem do ziemniaków. Dodać resztę mąki kukurydzianej i ziemniaczaną. Chwilę zagnieść ręką. Następnie przełożyć na blat posypany odrobiną mąki kukurydzianej i zagnieść całość na gładkie, plastyczne ciasto.
- Ciasto podzielić na części i wałkować na grubość ok. 2mm (trochę grubiej niż pierogi na mące pszennej). Wycinać kółka np. szklanką, nakładać nadzienie i lepić pierogi, dobrze ściskając brzegi. (Jeśli ciasto będzie się kleić to można zanurzyć szklankę i ręce w mące kukurydzianej. Ciasta nie należy posypywać mąką. Można również wałkować ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia).
- Gotowe pierogi gotować w garnku z dużą ilością osolonej, wrzącej wody przez ok. 3 minuty od momentu wypłynięcia. Wyciągać łyżką cedzakową i układać na talerzach. Jeśli pierogi mają zostać na drugi dzień to należy dokładnie obtoczyć je w oliwie (oleju), inaczej posklejają się i nie będzie dało się ich rozdzielić nie rozrywając ciasta. Na drugi dzień pierogi należy obsmażyć na patelni, wykorzystując olej, w którym były obtoczone. (Surowe ciasto można również przechować do następnego dnia w lodówce, zawinięte w folię spożywczą).
Źródło: Przepis na ciasto pochodzi z książki: „Kuchnia polska bez pszenicy”, M. Szloser i W. Gąsiorowska
![]() |
Kuchnia: |
Polska |
![]() |
Ilość sztuk: |
ok. 30 |
![]() |
Trudność: | średnie |
![]() |
Koszt: | średni |


Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub napisz komentarz jako gość.
Ładuję komentarz...
The comment will be refreshed after 00:00.