Pierogi z farszem z kiszonej kapusty i suszonych grzybów w wersji bezglutenowej. Ciasto na pierogi zrobione jest z ciasta zaparzanego, kukurydzianego. Ma ładny, żółty kolor i jak na ciasto bezglutenowe dość łatwo się z nim pracuje. Jest miękkie i plastyczne. Do przygotowania pierogów można użyć również innego ciasta bezglutenowego np. zaparzanego ciasta gryczano- kukurydzianego.
Składniki na ok. 30 pierogów:
Farsz:
250g kiszonej kapusty
25g suszonych grzybów
1 mała cebula
sól, pieprz
1 łyżka oleju
Ciasto:
300g mąki kukurydzianej (plus troszkę do podsypywania)
40g mąki lub skrobi ziemniaczanej
2 jajka
2 łyżki oliwy lub oleju
Sposób przygotowania:
Grzyby opłukać. Przełożyć do niedużego garnka i zalać zimną wodą. Pozostawić na co najmniej parę godzin, a najlepiej na noc.
Na drugi dzień, grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły pod przykryciem do miękkości. Odcedzić przez sitko. (Wywar wykorzystać do żurku, barszczu lub zupy grzybowej. Można go również zamrozić). Grzyby drobno posiekać lub zmiksować w malakserze, ale uważać, żeby były widoczne kawałki.
Kapustę kiszoną odcisnąć z soku (jeśli lubicie kwaśną, to nie trzeba odciskać soku), zalać wodą do przykrycia i gotować do miękkości (ok. 1 godziny). Po ugotowaniu dobrze odsączyć, wycisnąć z płynu i posiekać drobno.
Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Dodać grzyby i lekko podsmażyć. Po chwili dodać kapustę. Doprawić solą i pieprzem do smaku i podsmażyć ok. 2 minut. Pozostawić do ostygnięcia. (Farsz powinien być wyrazisty w smaku).
Przygotować ciasto. W niedużym garnku zagotować 300ml wody z oliwą (lub olejem) i szczyptą soli. Gdy woda się zagotuje, wsypywać partiami 140g mąki kukurydzianej, mieszając cały czas energicznie trzepaczką. Masa bardzo szybko zgęstnieje. Masę odstawić na 10 minut do przestygnięcia.
Do nieco przestudzonej mąki kukurydzianej w garnku dodać jajka i rozgnieść całość tłuczkiem do ziemniaków. Dodać resztę mąki kukurydzianej i ziemniaczaną. Chwilę zagnieść ręką. Następnie przełożyć na blat posypany odrobiną mąki kukurydzianej i zagnieść całość na gładkie, plastyczne ciasto.
Ciasto podzielić na części i wałkować na grubość ok. 2mm (trochę grubiej niż pierogi na mące pszennej). Wycinać kółka np. szklanką, nakładać nadzienie i lepić pierogi, dobrze ściskając brzegi. (Jeśli ciasto będzie się kleić to można zanurzyć szklankę i ręce w mące kukurydzianej. Ciasta nie należy posypywać mąką. Można również wałkować ciasto między dwoma arkuszami papieru do pieczenia).
Gotowe pierogi gotować w garnku z dużą ilością osolonej, wrzącej wody przez ok. 3 minuty od momentu wypłynięcia. Wyciągać łyżką cedzakową i układać na talerzach. Jeśli pierogi mają zostać na drugi dzień to należy dokładnie obtoczyć je w oliwie (oleju), inaczej posklejają się i nie będzie dało się ich rozdzielić nie rozrywając ciasta. Na drugi dzień pierogi należy obsmażyć na patelni, wykorzystując olej, w którym były obtoczone. (Surowe ciasto można również przechować do następnego dnia w lodówce, zawinięte w folię spożywczą).
Źródło: Przepis na ciasto pochodzi z książki: „Kuchnia polska bez pszenicy”, M. Szloser i W. Gąsiorowska
Wyszły idealne. Nie wiem jak osoby krytykujące je zrobiły, ale te pierogi naprawdę mnie zaskoczyły. Robię dla syna 1,5 rocznego który musiał odstawić gluten i jedno z niewielu dań które mi się udały
Cudowny przepis, polecam wykonać krok po kroku i na pewno się uda. (yn)Korzystam z tego przepisu już czwarty rok z rzędu i za każdym razem z powodzeniem. Bardzo dziękuję a bezgutenowcom zycze smacznego!! (clap)
Rewelacyjne (jak na bezglutenowe). Śledziłam przepis co do joty, wszystko się udało. Nie byłam w stanie wałkować ciasta i odkleić z blatu bez podsypywania (co było nie zalecane) więc formowalam je w palcach, co chyba wyszło lepiej niż powinno. Porcje miały czasami malutkie dziurki (myślałam, że farsz ucieknie, ale chciałam spróbować, jak wyjdzie) i nic się nie stało - pierogi wyszły bardzo smaczne.Zdecydowanie lepsze po odgrzaniu z patelni.Dziękuje za przepis :)
Ja nie napisałam, że można je zamrozić. To jest ciasto bezglutenowe. Jak dla mnie super przepis, że się w ogóle da smaczne pierogi bezglutenowe zrobić. Z ciastem nie można postępować jak z ciastem glutenowym. Jeśli już mrożę to pojedynczo ułożone i tylko ugotowane. Po rozmrożeniu nie gotuję tylko obsmażam.