Barszcz wigilijny na zakwasie z kiszonych buraków. Barszcz podajemy z uszkami. Zakwas można przygotować już kilka tygodni wcześniej i przechowywać w lodówce. Przepis na niego znajdziecie tutaj: „Zakwas buraczany”.
Składniki na ok. 1,5 litra barszczu, ok. 5- 6 porcji:
Grzyby przełożyć do niedużego garnka i zalać wodą. Pozostawić na noc.
Przygotować wywar grzybowy. Grzyby ugotować w wodzie, w której się moczyły pod przykryciem do miękkości. Odcedzić przez sitko. (Grzyby wykorzystać do uszek, pierogów itp.).
Przygotować wywar warzywny. Marchewki, pietruszkę, seler i buraka obrać, umyć, pokroić na duże kawałki i włożyć do garnka. Zalać litrem wody. Dodać oczyszczonego pora, sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Zagotować. Gotować na małej mocy palnika przez 1- 1,5 godziny, aż warzywa będą miękkie. Podczas gotowania garnek powinien być przykryty pokrywą, pozostawiając małą szczelinę. Gotowy wywar przecedzić przez sitko. (Warzywa można wykorzystać do sałatki ziemniaczanej).
Wywar grzybowy połączyć z warzywnym. Dodać zakwas buraczany do smaku. (Ja daję 2 szklanki. Proporcje wywarów można zmieniać w zależności od upodobań). Podgrzewać, uważając, aby barszczu nie zagotować, bo straci kolor. Doprawić do smaku pieprzem, majerankiem i ewentualnie solą. (Można również dodać jeszcze przeciśnięty przez prasę ząbek lub dwa czosnku i po podgrzaniu przecedzić cały barszcz przez sitko wyłożone gazą).
Dzień dobry, już 4 raz będę robiła ten pyszny barszcz, ale zapomniałam namoczyć grzybki na noc, a dziś Wigilia. Czy mogę ugotować grzyby, które moczyły się 5 godzin? Czy będzie to miało wpływ na amak? Zdrowych i spokojnych Świąt !
Kolejny raz będę robić ten barszcz, zawsze wychodzi, ale potrzebuję tym razem podpowiedzi (pamięć mnie zawodzi). W liście składników jest 1 burak, a w komentarzach stoi 1 kg buraków. Proszę o wskazówki. Niestety nie pamiętam, co, ile i jak wyszło mi w poprzednich latach. Help!
Jednego buraka dodaję do wywaru warzywnego z resztą warzyw. Nawet nie musi być, a potem łączymy to z wywarem grzybowym i zakwasem buraczanym, który jest robiony na samych burakach, których daję 1 kilogram do zakwaszenia. Przepis na zakwas jest podlinkowany w składnikach.
ja kisze barszcz co roku w bardzo prosty sposób , używam do kiszenia buraków, przyprawy w torebkach do kiszenia ogórków, buraki myje nie obieram ze skorki kroje na 4 części, wkładam do słoika , dodaje 4 ząbki czosnku cala przyprawę i zalewam ciepła nie gorącą osolona woda, soli daje według własnego gustu, po 3 tygodniach wychodzi rewelacyjny zakwas buraczany , z buraków robie sałatkę
U mnie niestety nie wyszło :( pojawił się biały nalot i jedna zielonkawa plamka. Spleśniało. Nie doglądałam zakwasu 2 dni. Czy przyczyną mogło być to, że przykryłam roztwór kuchenną ścierką a nie gazą? Albo 5 dni w temp. 20 stopni to było za długo?
zakwas robi się beztlenowo, najlepiej w szczelnie zakręconym słoiku lub specjalnym naczyniu z kołnierzem wodnym, wrzuca się składniki zamyka i zapomina na 6 dni
w komentarzach widzę, że bzdura bzdurę pogania. To jest zatrważające wręcz.
Istnieją pleśnie beztlenowe, więc zakręcanie słoika nic tu nie da.
1) Słój musi być czysty i wyparzony
2) Z zakwasu zbieramy pianę - to na niej tworzy się plecha
3) Z zakwasu nie mogą wystawać buraki
4) Zakwas po zdjęciu piany należy delikatnie zamieszać.
5) Ja słoik z zakwasem przykrywam nakrętką (nie zakręcam)
Zachowując te zasady mamy pewność, że nie spleśnieje.
:) Czy jeden burak do wywaru na pewno wystarczy? Zależy mi by barsz był esencjonalny i miał ladny kolor. Czy dwie szklanki zakwasu to zapewnią? Pozdrawiam ciepło!
Tak, zakwas sprawi, że barszcz będzie miał intensywny kolor. Ostatnio nawet zrobiłam zwykły wywar warzywny bez buraka, bo akurat wszystkie buraki poszły do zakwasu i kolor był bardzo intensywny.
Nie, powinien wystarczyć z 1 kg buraków. Dodaję zakwas do smaku, nie cały. ok. 2 szklanek na tę ilość co w przepisie. Jak zrobisz z podwójnej porcji to zakwasu potrzeba ok. 1 litra.