Bulion, czyli wywar jest podstawą zup, sosów i innych dań. Bulion dobrze jest mieć przygotowany wcześniej, aby oszczędzić sobie czas przy przygotowaniu wybranego dania z jego użyciem i aby nie sięgać po gotowe kostki rosołowe.
Poniżej przedstawiam bulion warzywny, bez dodatku mięsa. Bulion można wykorzystać do przygotowania zupy lub przechować na później w lodówce, szczelnie zamknięty np. w słoiku, ok. 1 tygodnia. Można go również podzielić na porcje i zamrozić. Zamrożony bulion można przechowywać przez ok. 2 miesiące.
Domowy bulion jest aromatyczny, esencjonalny i pełen wartości odżywczych.
Najważniejszą zasadą przy gotowaniu bulionu jest, aby gotował się on powoli. Woda powinna tylko „mrugać”.
Składniki na ponad 1,5 litra:
4 marchewki
2 pietruszki
¼ korzenia selera
kawałek pora
1 cebula
kawałek kapusty (daję włoską)
2 suszone grzyby
kilka gałązek natki pietruszki
4 ziarna ziela angielskiego
3 liście laurowe
5 ziarenek pieprzu czarnego
1 łyżeczka soli
2 litry wody
Sposób przygotowania:
Cebulę obrać, nabić np. na widelec i opalić nad palnikiem. Skórka powinna zrobić się prawie czarna z bąbelkami. (Jeśli nie macie kuchenki gazowej to można to zrobić używając palnika do Crème brûlée lub włożyć cebulę do piekarnika przy ustawionej funkcji grilla).
Marchewki, pietruszki i seler obrać, umyć, pokroić na duże kawałki i włożyć do garnka.
Dodać oczyszczonego pora, kapustę, opaloną cebulę, grzyby, sól, pieprz, ziele angielskie i liście laurowe. Zalać dwoma litrami wody. Zagotować. Gotować na małej mocy palnika przez co najmniej 1,5 godziny, aż warzywa będą miękkie. Podczas gotowania garnek powinien być przykryty pokrywą, pozostawiając małą szczelinę. Na ok. pół godziny przed końcem gotowania dodać natkę pietruszki. Gotowy wywar przecedzić przez sitko. (Warzywa można wykorzystać do sałatki ziemniaczanej).
Bulion jest gotowy. Można przygotować na nim od razu zupę lub przechować w lodówce, albo zamrozić.