Pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami najbardziej popularne są latem, gdy można skorzystać ze świeżych, leśnych jagód. Poza sezonem na jagody możemy sięgnąć po mrożone. To pyszne danie na słodko, któremu warto poświęcić czas na przygotowanie.

Składniki na ok. 60 sztuk:

Ciasto pierogowe:

 • 500 g mąki pszennej
 • 30 g masła, roztopionego
 • 300 ml gorącej, przegotowanej wody
 • ½ łyżeczki soli

Nadzienie:

 • ok. 500 g jagód świeżych lub mrożonych*
 • 3 łyżki cukru pudru
 • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej

Do wyboru:

 • jogurt naturalny (lub kwaśna, gęsta śmietana 18%) wymieszany z cukrem pudrem do smaku
 • roztopione masło i cukier do posypania
 • serek homogenizowany o smaku waniliowym

Sposób przygotowania:

 1. Mąkę wsypać do miski. Dodać sól i zamieszać. Wlać roztopione masło i gorącą wodę z czajnika (im cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste) i zagnieść ciasto. (Na początku najlepiej mieszać widelcem lub mikserem ręcznym z hakami do wyrabiania ciasta, żeby się nie poparzyć). Następnie przełożyć ciasto na blat i zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie mięciutkie, jednolite i elastyczne. Ciasto nie powinno się kleić. Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na bok na czas przygotowania jagód.
 2. Świeże jagody szybko przepłukać na sitku, oczyścić z ewentualnych szypułek i listków i osuszyć na ręcznikach papierowych. Przełożyć do miski i wymieszać z cukrem pudrem i skrobią. (Jeśli w trakcie klejenia pierogów, jagody zaczną puszczać sok, należy je wtedy przełożyć na sitko, aby sok mógł obcieknąć).
 3. Ciasto podzielić na 3 części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. (W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę przełożyć do miski i przykryć ściereczką, żeby nie obeschło).
 4. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką. Na środku nakładać po łyżeczce jagód.

2

 1. Ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały. W ten sposób przygotować pierogi z całego ciasta, wykorzystując również powstałe skrawki ciasta.

3

4

 1. Pierogi gotować w dużym garnku, z dużą ilością osolonej wody, aby swobodnie pływały (np. na 3 litry wody dodać 1 łyżeczkę soli). Pierogi wrzucać na wrzątek partiami i gotować, na małej mocy palnika ok. 4 minut od wypłynięcia. Po wrzuceniu pierogów do wody, przemieszać delikatnie łyżką drewnianą, aby nie przywarły do dna garnka. Sprawdzić, czy ciasto jest ugotowane, wyciągając jednego pieroga i przekrawając go na pół.
 2. Wyciągać łyżką cedzakową na talerze. Podawać polane masłem i posypane cukrem lub z kleksami jogurtu/ śmietany osłodzonej cukrem.

Uwaga:

* Mrożonych jagód nie rozmrażamy. Mieszamy je z cukrem i skrobią przed rozpoczęciem klejenia pierogów.

Kuchnia:

Polska

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba porcji:

ok. 60 sztuk

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: średni
Pierogi z jagodami Pierogi z jagodami Pierogi z jagodami

Powiązane przepisy