Pierogi z truskawkami

Domowe pierogi ze świeżymi truskawkami, które warto przygotować w sezonie truskawkowym. Można podawać je z jogurtem naturalnym, kwaśną śmietaną lub polane roztopionym masłem. Zarówno do truskawek, jak i ciasta nie dodaję cukru. Jedynie już nałożone na talerzu i polane masłem lub jogurtem posypuję z wierzchu cukrem pudrem.

Składniki na ok. 70 sztuk:

Ciasto pierogowe:

 • 500 g mąki pszennej
 • ok. 300 - 350 ml gorącej, przegotowanej wody
 • 1 łyżeczka soli

Nadzienie:

 • ok. 500 g truskawek

Do wyboru:

 • jogurt naturalny; kwaśna, gęsta śmietana 18% lub roztopione masło
 • cukier puder lub zwykły do posypania

Sposób przygotowania:

 1. Mąkę wsypać do miski. Dodać sól i zamieszać. Wlewać stopniowo gorącą wodę z czajnika (im cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste) i zagniatać ciasto. (Na początku najlepiej mieszać widelcem, żeby się nie poparzyć). Następnie przełożyć ciasto na blat lekko posypany mąką i zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie mięciutkie, jednolite i elastyczne. Ciasto nie powinno się kleić. Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić na bok na czas przygotowania truskawek.
 2. Truskawki umyć, osuszyć i odszypułkować. Małe i średnie przekroić na pół. Duże truskawki pokroić na ćwiartki.
 3. Ciasto podzielić na 3 części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. (W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę przełożyć do miski i przykryć ściereczką, żeby nie obeschło).
 4. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką. Na jednej połówce położyć kawałek truskawki (ćwiartkę, połówkę lub większą i mniejszą ćwiartkę. Jak najwięcej, ale tak, żeby można było skleić pieroga).

2

 1. Ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały. W ten sposób przygotować pierogi z całego ciasta, wykorzystując również powstałe skrawki ciasta.

3

 1. Pierogi gotować w dużym garnku, z dużą ilością osolonej wody, aby swobodnie pływały (np. na 3 litry wody dodać 1 łyżeczkę soli). Pierogi wrzucać na wrzątek partiami i gotować, na małej mocy palnika ok. 4 minut od wypłynięcia. Po wrzuceniu pierogów do wody, przemieszać delikatnie łyżką drewnianą, aby nie przywarły do dna garnka. Sprawdzić, czy ciasto jest ugotowane, wyciągając jednego pieroga i przekrawając go na pół.
 2. Wyciągać łyżką cedzakową na talerze. Podawać polane masłem lub z kleksami jogurtu/ śmietany i oprószone cukrem pudrem.

Kuchnia:

Polska

Całkowity czas przygotowania:

Ilość porcji

Liczba sztuk:

ok. 70

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: niski
Pierogi z truskawkami Pierogi z truskawkami