Szpinakowe ciasto na pierogi

2 Komentarzy
Szpinakowe ciasto na pierogi

Zielone ciasto na pierogi, które jest intensywnie zielone, dzięki dodatkowi szpinaku. Szpinak barwi ciasto na śliczny, zielony kolor. W smaku nie jest on wyczuwalny, dlatego do tego ciasta możecie użyć dowolnego nadzienia, jak do zwykłych pierogów.

Składniki na ok. 80 sztuk:

  • 500 g mąki pszennej
  • 200 g świeżego szpinaku (waga po oderwaniu twardych łodyżek)
  • 1 łyżka oleju
  • 1 płaska łyżka soli
  • max. 100 ml gorącej wody

Sposób przygotowania:

  1. Szpinak opłukać i dobrze osuszyć. Następnie zmiksować blenderem z dodatkiem łyżki oleju na gładką masę. (Zmiksować porządnie. Im drobniej zmielony szpinak, tym ciasto bardziej jednolite).
  2. Do dużej miski wsypać mąkę. Dodać sól i szpinak. Wlewać stopniowo gorącą wodę, mieszając na początku łyżką, a następnie zagnieść ręką. Ciasto przełożyć na blat lekko posypany mąką i zagniatać przez parę minut, aż ciasto będzie mięciutkie, jednolite i elastyczne. (Im woda cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste. Uważać, żeby się nie poparzyć. Ciasto nie powinno się kleić. W razie potrzeby dodać więcej mąki. Gdyby z kolei było za twarde, dodać więcej gorącej wody).
  3. Ciasto podzielić na części. Na posypanym mąką blacie rozwałkować bardzo cienko ciasto. (W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę przełożyć do miski i przykryć ściereczką, żeby nie obeschło).
  4. Z rozwałkowanego ciasta wykrawać kółka np. szklanką.
  5. Na środku nałożyć łyżeczką nadzienie, ciasto złożyć na pół i skleić dobrze brzegi. Gotowe pierogi układać na desce lub blacie oprószonym mąką i przykryć ściereczką, aby nie obsychały. W ten sam sposób przygotować pierogi z reszty ciasta.
  6. Pierogi można zamrozić lub od razu ugotować i podawać. (O mrożeniu pierogów czytaj niżej).
  7. Pierogi gotować w dużym garnku, z dużą ilością wody, aby swobodnie pływały. Wrzucać na wrzątek partiami (nie za dużo pierogów naraz). Zamieszać delikatnie ze dwa razy, aby pierogi nie przykleiły się do dna garnka. Gotować, na małej mocy palnika, w osolonej wodzie ok. 3 minut od wypłynięcia. Sprawdzić, czy ciasto jest ugotowane, wyciągając jednego pieroga i przekrawając go na pół.
  8. Pierogi wyciągać łyżką cedzakową. Podawać w zależności od nadzienia z ulubionym dodatkiem. Pierogi wytrawne można polać przesmażoną na oleju lub maśle cebulą, skwarkami lub kwaśną śmietaną. Pierogi na słodko można polać roztopionym masłem i posypać cukrem i cynamonem, sosem owocowym, jogurtem, kwaśną śmietaną z cukrem lub podać z bitą śmietaną.
  9. Jeśli ugotowane pierogi mają być przechowane w lodówce np. do dnia następnego to należy je przelać trochę olejem i dobrze je w nim obtoczyć, aby się nie posklejały po przełożeniu do miski lub innego naczynia. Na następny dzień można je obsmażyć na patelni, podgrzać na parze lub w kuchence mikrofalowej.
  10. Mrozić można pierogi surowe lub ugotowane. Surowe pierogi należy układać oddzielnie, jeden koło drugiego tak, aby się nie stykały, na tacce wyłożonej papierem do pieczenia. Włożyć do zamrażarki i gdy zamarzną przełożyć do woreczka do mrożenia i ponownie wstawić do zamrażarki. Gotować, wrzucając zamrożone na wrzątek z solą.
  11. Można pierogi również ugotować i zamrozić. W tym przypadku należy ugotowane pierogi najpierw zahartować, czyli po ugotowaniu wyciągnąć łyżką cedzakową i przełożyć do naczynia wypełnionego dużą ilością zimnej wody i pozostawić na kilka minut, aż dobrze ostygną. Następnie osączyć je dobrze na durszlaku. Odsączone przełożyć do miski, skropić olejem, podzielić na porcje, przełożyć do woreczka do mrożenia i zamrozić. Po rozmrożeniu ugotowane pierogi można odgrzać na parze, w mikrofalówce, wrzucić na chwilę na wrzątek lub podsmażyć na oleju.

Kuchnia:

Polska

Ilość porcji

Ilość sztuk:

ok. 80

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: niski
Szpinakowe ciasto na pierogi Szpinakowe ciasto na pierogi
Wpisz treść komentarza...
Zaloguj poprzez ( Zarejestruj ? )
lub pisz komentarz jako gość
Ładowanie komentarza... The comment will be refreshed after 00:00.