Łazanki z białą kapustą, chrupiącym boczkiem, aromatyczną kiełbasą, pieczarkami i cebulą. To jednogarnkowe, pyszne i sycące danie, które przygotowuje się łatwo i dość szybko.
Składniki na ok. 5- 6 porcji:
½ małej, białej kapusty
250 g makaronu łazanki
2 średnie cebule
250 g pieczarek
ok. 100 g kiełbasy
ok. 80 g boczku
4 łyżki oliwy lub oleju
sól, pieprz, papryka czerwona w proszku
Sposób przygotowania:
Oderwać brzydkie liście z kapusty. Kapustę drobno poszatkować. Kolejno przełożyć do garnka, podlać wodą (ja daję ok. 2 szklanek), posolić 1 łyżeczką soli, przykryć i gotować na małej mocy palnika do miękkości (ok. 30 minut).
W międzyczasie obrać cebule i pokroić w kostkę. Pieczarki oczyścić i pokroić w plasterki. Cebule podsmażyć na 3 łyżkach oliwy, dodać pieczarki i usmażyć. Doprawić solą i pieprzem. Odstawić na bok.
Gdy kapusta będzie miękka, odsączyć ją na sitku.
Kiełbasę i boczek pokroić w kostkę i przysmażyć na łyżce oliwy. Dodać do usmażonych pieczarek.
Makaron ugotować według przepisu na opakowaniu. Odcedzić.
Do pieczarek z kiełbasą dodać odsączoną kapustę i całość smażyć ok. 5 minut. Doprawić solą, pieprzem i czerwoną papryką.
A ja robię w wersji jarskiej bez żadnych mięsnych dodatków i smakują wszystkim. Tutaj ta zmiana że ja nie gotuję kapusty. Drobno posiekaną wrzucam na zrumienioną cebulkę na 1/2 kostce masła. Lekko solę dodaję np kucharka i cały czas mieszam , aby się nie przypaliła, ale żeby zmieniła kolor na lekko oliwkowy ok 1/2 godziny dopprawiam pieprzem jeżeli ktoś lubi to troszkę magi. trwa to trochę ale warto.
Panie Marcinie, dla włoskiego makaronu to rzeczywiście zabójstwo, jednak nasze szanowne polskie łazanki do kapusty muszą być przelane wodą, żeby zachowały jędrność.
Dla mnie - jeśli łazanki, to tylko z białą kapustą - oczywiście trzeba odpowiednio doprawić, aby był wyraźny smak. Kilka razy próbowałam z kiszoną i mi nie smakowały.
Za chwilę zabieram się do robienia łazanek - zerkam do przepisu, bo dawno nie robiłam, a to danie wygląda bardzo apetycznie.
Pozdrawiam serdecznie
Beata (happy)
Łazanki wyszły niemal perfekcyjnie. „Niemal” gdyż zbyt mocno trzymałem się przepisu i po odstawieniu makaron po prostu się posklejał. Na drugi raz będę bardziej uważny i do gotowania dodam oleju. Ponadto bałem się że przesadzę z ilością kapusty, a ona po prostu zginęła w gąszczu makaronu, więc polecam dać nieco więcej :) Kapustę gotowałem z dwoma kostkami drobiowymi i sporą ilością pieprzu i ziela co moim zdaniem przeważyło nad efektem końcowym dania. Polecam ten przepis, łatwo i smacznie!
Nie rozumiem komentarza, jeżeli były bez smaku to na drugi raz trzeba sobie doprawić :) Podczas gotowania warto spróbować jak danie smakuje, czy czegoś nie trzeba dodać.
łazanki tylko z białą kapustą im dłużej się ją podsmaża tym lepszy ma smak musi też być sporo pieprzu aby nie była mdła a kapusty im więcej tym lepiej pozdrawiam miłośników łazanek
Klasyczne łazanki tylko z białą kapustą. Sprawdzałam w przed wojennych książkach. Moja wnuczka lubi z kapustą kiszoną i to nie mytą. Lubi kwaśne, ale to już kwestia gustu. W rodzinie ja jedna lubię kimchi, bo ostre.
Smazone boczek, kiełbasa, cebula niezbyt to zdrowe i za dużo tłuszczu. U mnie łazanki zawsze z sama kapusta, ewentualnie z twarogiem. Czasem z pieczarkami.