Zdjecie przepisu pierwsze

Maca jest to chrupiący, cienki placek chlebowy, zrobiony z mąki (z pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa lub mąki orkiszowej) i wody. Najczęściej ma kształt kwadratowy lub owalny. To jedyny rodzaj pieczywa, który Żydzi mogą spożywać na święcie Paschy. Maca to chleb przaśny, niekwaszony (czyli nie podlegający fermentacji) bez zakwasu, czy drożdży. Zrobiony jest tylko z mąki i wody. Można dodać trochę soli dla smaku. Przygotowywany jest na pamiątkę przaśnego chleba, który Izraelici spożyli przed ucieczką z Egiptu. Nie było wtedy czasu na wyrastanie chleba. Maca pasuje zarówno do słodkich, jak i słonych dodatków. Można ją też chrupać samą lub podawać do sałatek. Jest tania i łatwa do przygotowania. Ciasto na macę to elastyczne ciasto pierogowe. Przygotowane ciasto należy rozwałkować na bardzo cienkie placki i piec na rozgrzanej patelni na piecu, blasze w piekarniku lub na ognisku, aż powstaną bąble, które dobrze się przypieką.

Maca powinna być krucha. Dlatego bardzo ważne jest, aby ciasto było rozwałkowane jak najcieniej. Inaczej nie uzyskamy chrupiącej macy. Ważne jest również, aby suszyć placki powoli. One mają się wysuszyć, a nie tylko przypiec.

Poniżej znajdziecie przepis na klasyczną macę na mące pszennej oraz macę bezglutenową.

Maca klasyczna

Składniki na ok. 8 placków:

  • 300 g mąki pszennej (np. typ 405)
  • 200 ml (lub trochę więcej) wrzącej wody
  • ok. ¾ łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę wsypać do miski. Dodać sól i zamieszać. Wlać wrzątek. (Im woda cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste). Zagnieść ciasto. (Na początku najlepiej wymieszać widelcem, żeby się nie poparzyć). Następnie przełożyć ciasto na blat i zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie mięciutkie, jednolite i elastyczne. (W razie potrzeby dodać więcej wody, jeśli ciasto jest za mało sprężyste). Ciasto nie powinno się kleić.
  2. Jeśli ciasto będzie pieczone na patelni to podzielić je na 8 części. Jedną część ciasta rozwałkować jak najcieniej (im cieniej tym lepiej), na blacie podsypanym małą ilością mąki lub lepiej bez dodatku mąki, gdy ciasto odkleja się od blatu. W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę zawinąć w folię spożywczą, żeby nie obeschło. (Jeśli ciasto będzie pieczone w piekarniku to podzielić je na pół. Połowę ciasta rozwałkować jak najcieniej, na wielkość blachy i piec jedną blachę po drugiej. Rozwałkowanie ciasta na cienki placek wymaga cierpliwości. Jeśli wolicie, można ciasto podzielić na więcej części i wtedy będzie łatwiej wałkować).
Maca z patelni:

4

Maca z piekarnika:

2

3

  1. Rozwałkowane ciasto nakłuć widelcem, aby nie podnosiło się mocno podczas pieczenia.
  2. Piec/ suszyć na patelni teflonowej bez tłuszczu na niskiej mocy palnika jeden placek po drugim. Można piec placki równolegle na dwóch lub większej ilości patelni. (W piekarniku piec w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół, do zarumienienia. U mnie trwa to ok. 23 minut). Maca powinna być krucha.
  3. Po upieczeniu pozostawić do ostygnięcia. (Po ostygnięciu będzie jeszcze bardziej chrupiąca).
  4. Macę możemy przechowywać do miesiąca, szczelnie zamkniętą np. w worku foliowym.

Maca bezglutenowa

Składniki na 4 placki:

  • 50 g mąki kukurydzianej
  • 50 g mąki ryżowej lub gryczanej
  • 15 g skrobi kukurydzianej
  • 100 ml wrzącej wody
  • ok. ⅓ łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

  1. Mąki i skrobię wsypać do miski. Dodać sól i zamieszać. Wlać wrzątek. (Im woda cieplejsza tym ciasto będzie lepsze, bardziej sprężyste). Zagnieść ciasto. (Na początku najlepiej wymieszać widelcem, żeby się nie poparzyć. Powstanie tak jakby kruszonka). Następnie przełożyć ciasto na blat i zagniatać przez kilka minut, aż ciasto będzie mięciutkie, jednolite i elastyczne. (W razie potrzeby dodać więcej wody, jeśli ciasto jest za mało sprężyste). Ciasto nie powinno się kleić.
  2. Ciasto podzielić na 4 części. Jedną część ciasta rozwałkować jak najcieniej (ale tak, aby się nie rwało), na blacie podsypanym małą ilością mąki ryżowej. W trakcie rozwałkowywania jednej porcji ciasta, resztę zawinąć w folię spożywczą, żeby nie obeschło.
  3. Rozwałkowane ciasto nakłuć widelcem, aby nie podnosiło się mocno podczas pieczenia.
  4. Piec/ suszyć na patelni teflonowej bez tłuszczu na niskiej mocy palnika jeden placek po drugim. Można piec placki równolegle na dwóch lub większej ilości patelni. (W piekarniku piec w temperaturze 180°C, grzałka góra- dół, do wysuszenia/ lekkiego zarumienienia). Maca powinna być krucha.

5

  1. Po upieczeniu pozostawić do ostygnięcia. (Po ostygnięciu będzie jeszcze bardziej chrupiąca).
  2. Macę możemy przechowywać do miesiąca, szczelnie zamkniętą np. w worku foliowym.

Kuchnia:

żydowska

Całkowity czas przygotowania:

Trudność Trudność: średnia
Koszt Koszt: niski
Maca Maca
Maca z piekarnika:
Maca z piekarnika
Maca bezglutenowa:
Maca bezglutenowaMaca bezglutenowa